KDU.breadcrumbs.homeVolby 2018 Proč jít k volbám

Proč jít k volbám

Pokud plánujete jít ke komunálním volbám, dál ani nemusíte číst. Jestli jdete k volbám někoho volit, pak jste rozhodnutí se voleb zúčastnit a já jsem za to velmi vděčen. Vážně. Klidně se překlikněte třeba na článek Jak volit. Jsou tam informace, které Vás možná překvapí. Nebo se podívejte na náš program, zda Vás zaujme a zkusíte dát hlasy nám. A i kdyby ne, pořád si velmi vážím toho, že k volbám jdete. Ovšem pokud k volbám jít neplánujete, je tahle glosa určena přímo Vám.
Nikdy mě nenapadlo nejít k volbám. Nepamatuji si, že bych nějaké volby, ať již parlamentní, senátní či komunální vynechal. Možná si přeci jen matně vzpomínám, že jsem byl jednou nemocný a jedny volby, tuším parlamentní, jsem vynechal a dlouho mě to mrzelo…

Někoho po přečtení výše uvedeného napadne, že jsem idealista, protože přeci „každý ví“, že politika je „sviňárna“, politici jsou jedna „zkorumpovaná pakáž“ a stejně si „každý hrabe jen na sebe“. Už jste to někdy od někoho zaslechli? Nebo si to dokonce myslíte sami a proto nechodíte k volbám? Nebo nechodíte volit, protože se domníváte, že Váš hlas stejně nic nezmění? Případně kombinace všeho předchozího dohromady?

Když mně bylo pod dvacet, život byl jednodušší. Neměl jsem ještě vlastní rodinu ani žádné velké životní zkušenosti, zato jsem měl zcela jasné názory na všechno. Mám dojem, že to bylo mnohem snazší, protože věci byly buď černé, nebo bílé. I v politice.
 
Teď mám přes čtyřicet a všechno mně připadá mnohem složitější. Jsem rád za lidi, kteří jsou na stejné vlně jako já, protože to dodá energii a člověk má pocit, že věci, o které se snaží, mají smysl. Vážím si lidí, kteří mají jiný pohled na daný problém  a umí jej kultivovaně vyargumentovat, protože mě to nutí neustále srovnávat, zda můj názor je postaven na pevných základech. Nebudu Vám psát žádných „x důvodů“ proč jít volit, když jste zdravotně v pořádku a v době voleb máte možnost. Řeknu Vám, proč chodím volit já.

Vážím si sám sebe. Nejsem člověk, který „na všechno nadává“ a přitom nic neudělá. Volím, protože chci dát buď příležitost někomu novému, nebo pochválit ty, které jsem volil minule, či prostě podpořit ty, se kterými jsem spokojen. Volím, protože se cítím být součástí místa, kde žiji, a protože volby považuji za příležitost uplatnit své demokratické právo mluvit do věcí veřejných, jakkoliv malé kolečko v celém tom soukolí jsem. Možná jsem přeci jen idealista. Ale není lepší být idealista než pesimista, který nikdy nezjistí, jestli by „mohl změnit svět“, protože to ani nezkusil, když měl příležitost?

V komunálních volbách v roce 2014 mělo možnost v Ústí nad Orlicí volit 11 642 voličů. Odevzdaných obálek bylo 5 280 a procentuální účast u voleb tedy byla 45,36%. Téměř 55% oprávněných voličů dalo BIANCO šek…

Dáte (zase) BIANCO šek, nebo v říjnu půjdete volit?
                                                                                                                          Josef Kauc
                                                                                                                          kandidát KDU-ČSL do komunálních voleb